WORKSEXHIBITIONSPRESS

Business Hours

Mon - Sat  10 am-7 pm

Sun - Closed

Valet & Street Parking

©2005-2021 Arthouse Istanbul

RealX

Services

Arthouse Istanbul
twitter
instagram
vimeo
facebook

Canan Atalay Koç Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Finans alanında başarılı bir kariyer sahibi iken, 2015 yılında yolunu değiştirerek sanata yöneldi. Sanat eğitimine İstanbul'da Ada Sanat Atölyesinde başladı. Seramik heykeller yapma aşkı burada filizlendi.


2017 yılında sanat eğitimini New York'ta sürdürmeye karar verdi ve en köklü ve saygın sanat okullarından biri olan The Art Students League of New York’a (“The League”) girdi. Eğitimi sırasında The League tarafından sanatsal liyakat konusunda Merit Bursu ile ödüllendirildi. 2021'de The League'den seramik ve çağdaş heykeller üzerine uzmanlaşarak mezun oldu.


Amerika’da bulunduğu sürelerde The Phyllis Harriman Mason Gallery'de birçok karma sergide yer aldı. Ayrıca çalışmalarını 2018-2020 yılları arasında Manhattan, Brooklyn, Long Island ve New Jersey'de çeşitli pop-up galerilerde sergiledi. Mevcut iki projesinin adı “Bloom” ve “Grace.’


Bloom serisinde sanatçı, tüm yaşam formlarının farklı niteliklerini hareketin zarafetiyle bütünleştirerek evrim fikrini keşfediyor. İnsan, bitki ve hayvanın kendilerine has özelliklerinin birleştiği karmaşık formlar yaratıyor. Çalışmalarını yaparken şu soruları soruyor: Mevcut bilgi ve algılarımızla hayatı anlamaya ve varlığımızı açıklamaya çalışıyoruz. Aslında, hepsi birer bilinmez değil mi? Bugünkü algılarımızın sınırlarını nasıl zorlayabiliriz? Varoluşumuzun geleceği ne olabilir? Kendimizi yaşamın ve doğanın mevcut kurallarından nasıl arındırabiliriz; ve bu, benliğimize bakış açımızı değiştirebilir mi? Bu seride sanatçının ilham kaynağı, farklı yaşam formlarının uyum içinde kaynaşması ve doğanın varolan düzenine ve sınıflandırmalarına meydan okuyan yeni yaşam formlarının metamorfozunu yaratması fikridir.


Grace serisinde sanatçı, sade formlar, akıcı çizgiler, pürüzsüz yüzeyler yaratarak, ışık ve gölgenin uyumunu kullanıyor ve gücün zarafetini yansıtıyor. Güç, yaşamın her biçiminde, vahşi bir hayvanda, bir anne adayının sevgi ve şefkatinde ya da bir Sedir ağacının derin, sağlam köklerinde bulunabilir. Çalışmaya başlamadan önce sanatçı, süjenin anatomisi ve karakteristik özellikleriyle ilgili kapsamlı bir araştırma yapıyor. Özgün, soyut şekiller yaratmak kendisi için önemli bir motivasyon kaynağı ve tutku. İzleyicinin bitmiş olarak gördüğü eser, sanatçının hayalgücü, figürün gerçekliği ve güç kavramının bir bütün olarak yansıtılmış halidir.